İlköğretim

Aşağa gitmek

İlköğretim

Mesaj tarafından lübabe Bir C.tesi Tem. 25, 2009 8:50 pm

İlk öğretim, eğitimin ilk aşamasıdır. Okul-öncesi eğitimin ardından gerçekleştirilir.

Genellike çoğu ülkelerde, çocuklar için ilk öğretim zorunludur, ancak bu işlem sadece ebeveynlerin isteği ile gerçekleştirilebilir haldedir. Bunun ardından gelen orta öğretim, bir bakıma isteğe bağlıdır, ama bu genellikle on bir on iki yaşlarında gerçekleşmektedir. Bazı eğitim sistemleri son bölüme geçebilmesi için on dört yaşında başlayan orta okullara sahiptir.

İlk öğretimin en büyük hedefi, bütün öğrencilerine okuma yazmayı ve sayı saymayı öğretmek, ayrıca bilim, coğrafya, tarih ve diğer sosyal bilimlerin temellerini öğretmektir. Çeşitli alanların yakından önceliğini, ve methodları kullanarak onlara öğretmek, önemli politik bir tartışmanın alanıdır. Bunun için performans ödevleri ve Powerpoint sunumları öğrenciler tarafından hazırlanır.

Genel olarak, ilk öğretimi bitirip lise ve orta okula geçmeden önce devamlı olarak gelişen sınıflarda yapılan eğitim okullarda gerçekleştirilir. Çocuklar o yıl boyunca kendi eğitimleri ve refah düzeyinin üst düzeyde olması için bir öğretmenin sorumluluğu altında bir sınıfta bulunurlar. Bu öğretmenler belirli bir alanda, genellikle müzik ve fiziksel eğitim derecesinden dereceye sahip öğretmenlerdir. Gidişatın tek bir öğretmenle sağlanması ve yakın ilişkiler kurulması ilköğretimin not edilebilir özelliklerinden bir tanesidir.


Türkiye'de Eğitim [değiştir]Türkiye'deki birkaç basamağından oluşan bu eğitimin sisteminin başında gelen ilköğretim bütün öğrencilere Matematik, Türkçe, Sosyal Bilgiler gibi ayrıca iyi bir yurttaş olmak için gerekli bilgileri kişiye kazandırmayı benimsemiş bir eğitim basamağıdır.

İlköğretim, Türkiye'de 8 yıl sürmektedir. İlköğretim okullarının kesintisiz 8 yıl olması 28 Şubat sürecini takiben 55. hükümet (Mesut Yılmaz Hükümeti) döneminde 18 Ağustos 1997'de zorunlu kılınmıştır. Kimse eğitim ve öğretim hakkından yoksun bırakılamaz. İlköğretim, kız ve erkek bütün vatandaşlar için zorunludur ve Devlet okullarında parasızdır - T.C. Anayasası'nın 42. Maddesi
avatar
lübabe

Mesaj Sayısı : 210
Kayıt tarihi : 19/07/09

Kullanıcı profilini gör

Sayfa başına dön Aşağa gitmek

Sayfa başına dön


 
Bu forumun müsaadesi var:
Bu forumdaki mesajlara cevap veremezsiniz