Zarar ve fayda ALLAH'tandır! ALLAH c.c KAHHAR'dır.

Aşağa gitmek

Zarar ve fayda ALLAH'tandır! ALLAH c.c KAHHAR'dır.

Mesaj tarafından lübabe Bir Cuma Tem. 24, 2009 5:36 pm

Zarar ve fayda ALLAH'tandır! ALLAH c.c KAHHAR'dır.

--------------------------------------------------------------------------------


EN'AM SURESİ 17. AYET:"Eğer Allah seni bir zarara uğratırsa, onu O’ndan başka giderecek yoktur. Eğer sana bir hayır verirse (bunu geri çevirecek yoktur). Şüphesiz ki O, herşeye kadirdir."


Allah (c.c) bu ayette, zarar ve menfaatin, kendisinin elinde olduğunu, yarattıkları üzerinde mutlak tasarruf hak-kına sahip olduğunu, emrine karşı gelmeye kimsenin güç yetiremeyeceğini ve emrinin hiçbir takipçisi olmadığını haber vererek şöyle buyuruyor:

“Ey insan! Bil ki, ğer sana bir zarar, bir sıkıntı, bir acı, bir fakirlik, bir hastalık, bir üzüntü, bir zillet ve buna benzer nefsinin arzu etmediği herhangi bir zarar isabet ederse, bunları senin üzerinden ancak Allah kaldırabilir. Çünkü herşeye kadir olan sadece O’dur. Yine bil ki, eğer sana bir hayır, bir sağlık, bir zenginlik, bir izzet veya buna benzer nefsinin hoşuna gidecek birşey isabet etmişse, o da Allah’tandır. Çünkü en mükemmel kudrete sahip olan tek varlık O’dur. En mükemmel izzet ve hükümranlık sadece O’nundur. Herşey O’na boyun eğmiştir. Herkes O’na karşı acizdir. Yaptığı işleri en mükemmel şekilde yapan sadece O’dur. Yine O, hikmet sahibi olan, herşeyi en ince ayrıntısına kadar en iyi bilen, hikmeti gereği bazılarına veren, bazılarına ise vermeyendir.”

Allah (c.c) bu konu ile ilgili olarak bir başka ayette şöyle buyuruyor:

“Allah, insanlara rahmetten her neyi açarsa, artık onu engelleyen olmaz. Her neyi de engellerse artık O’ndan sonra onu salıveren olmaz. Şüphesiz ki O, Aziz’dir, Hakim’dir.” (Fatır: 2)

Rasulullah (s.a.s) şöyle dedi:

“Ey Allah’ım! Senin verdiğin kimseye, kimse engel olamaz. Senin engellediğine kimse veremez. Sen dilemedikçe de kimsenin zenginliğinin bir faydası olmaz. Zenginlik Sen’dendir.” (Müslim)

İbni Abbas (r.a) şöyle dedi:

“Ben, bir gün Rasulullah’ın arkasında idim ve bana şöyle dedi:

“Ey çocuk! Ben sana bir kaç şey öğreteyim. Allah (c.c)’ı gözet ki Allah da seni gözetsin. Allah’ı koru ki Allah (c.c) sana yardımcı olsun. Eğer birisinden isteyeceksen sadece Allah (c.c)’tan iste. Birisinden yardım dileceyeceksen sadece Allah (c.c)’tan yardım dile. Ve bil ki bütün ümmet sana fayda vermek için toplansalar, sana ancak Allah (c.c)’ın yazdığı şeylerde fayda verebilirler, bundan başka hiçbir fayda veremezler. Yine bütün bu ümmet sana zarar vermek için toplansa, Allah (c.c)’ın dilediğinden başkasını veremezler. Zira kalemler kaldırılmış, sayfalar kurumuştur.” (Tirmizi rivayet etti ve hasen sahih dedi.)

EN'AM SURESİ 18. AYET:"O'kullarının üstünde kahredici olandır. Şüphesiz ki O, Hakim’dir, Habir’dir."


Allah (c.c), zarar ve faydanın sadece kendisinin elinde olduğunu bildirdikten sonra bu ayette de “kahhar” olduğunu bildirmektedir.

“O, kullarının üstünde kahredici olandır.”

Allah (c.c) bu ayette şöyle buyuruyor:

“Ey akıl sahipleri! Zarar ve menfaatin sadece Allah’ın elinde olduğunu bilin! Şayet bunu biliyorsanız, o zaman O’ndan başka hiç kimseden korkmazsınız ve sadece O’na ibadet edersiniz. Zira ibadeti hakeden zat, sadece bu sıfata sahip olan Allah’tır. O, bütün kullarına boyun eğdirendir. O dilemedikçe hiçkimse hiçbirşey yapamaz. O bir şey dilerse muhakkak olur ve hiç kimsenin buna karşı çıkma gücü yoktur. Gökte ve yerde yegane tasarruf hakkına sahip olan sadece O’dur. Bütün kullar O’na boyun eğmişlerdir ve O, kullarına galib gelendir. O’nun için sadece O’na ibadet et! Şayet Allah (c.c)’ın azabından kurtulmak istiyor-san sadece O’nun emirlerine boyun eğ.”

“Şüphesiz ki O, Hakim’dir, Habir’dir.”

Allah (c.c) bu ayette Hakim ve Habir olduğunu haber veriyor.

Allah (c.c) hakimdir. Çünkü bütün yaptıklarını hikmetiyle yapar. Herşeyi yerli yerine koyar. Birisine birşey vermişse hikmeti gereği verir, birisinden birşey almışsa hikmeti gereği alır. Hakimiyet kayıtsız şartsız o'nundur.

Allah (c.c) habirdir. Çünkü O, yarattıkların herşeyini en ince noktasıyla bilen, bunlardan haberdar olandır.
_________________

Mümin erkekler ve mümin kadınlar birbirlerinin velileridirler. İyiliği emreder kötülükten sakındırırlar namazı dosdoğru kılarlar zekatı verirler ve Allaha ve Resûlüne itaat ederler. ( 9/71 )
avatar
lübabe

Mesaj Sayısı : 210
Kayıt tarihi : 19/07/09

Kullanıcı profilini gör

Sayfa başına dön Aşağa gitmek

Sayfa başına dön


 
Bu forumun müsaadesi var:
Bu forumdaki mesajlara cevap veremezsiniz