Peygamberimizin Soyu

Aşağa gitmek

Peygamberimizin Soyu

Mesaj tarafından lübabe Bir Cuma Tem. 24, 2009 7:41 pm

Soru: Peygamberimiz Hz. Muhammed (sav)’in soyunun Yahudi soyuna dayandığı söylenmektedir. Bu konuda detaylı bilgi verir misiniz?
Cevap (Meral Günel-İlahiyatcı): Hz.Muhammed (sav), Hz. İbrahim'in oğlu İsmail'e nisbetle İsmailîler diye de anılan ve iki büyük Arap topluluğundan birini teşkil eden Adnanîlere (Arab-ı Müsta'ribe) mensuptur. Soy kütüğünün, yirmi birinci göbekten atası olan Adnan'a kadar uzanan kısmı güvenilir bulunarak zikredilmiş, ondan sonrası ise yaygınlık kazanmamıştır. Tarihî araştırmalar Adnan'ın Milattan önce yaşadığını ortaya koymaktadır. Bizzat Hz. Peygamber tarafından kabul edilip bütün İslam kaynaklarınca kabul edilen soy kütüğü şöyledir: Muhammed b. Abdullah b. Abdulmuttalib (Şeybe) b. Haşim b. Abdümenaf b. Kusay b. Kilab b.Mürre b. Ka'b. b. Lüey b. Galib b.Fihr (Kureyş) b.Malik b. Nadr b. Kinane b. Huzeyme b. Müdrike b. İlyas b. Mudar b. Nizar b. Mead b. Adnan. (Kimdir bölümünde Hz. Peygamberin detaylı bir şeceresi (soy ağacı) yer almaktadır.)

Arap milli geleneği Arapları tarihî açıdan iki büyük kısma ayırır: a) Arab-ı bâide. Bu gruba dahil olanlar tarihin eski devirlerinde yaşamış olup daha sonra çeşitli sebeplerle yok olmuşlardır. Bunlar hakkında elimizde çok az bilgi vardır. (Ad, Semud kavimleri bu cümledendir.) b) Arab-ı bakiye. Soyları devam eden Araplardır. Bunlar iki kola ayrılırlar: 1. Arab-ı Âribe 2. Arab-ı Müsta'ribe. Bu ayırım dil ve kültür farklılığından kaynaklanır. Güney Arabistan'ın dili, gelişerek klasik Arapça haline gelecek olan Kuzey Arabistan'ın dilinden farklıdır. (Ayrı bir alfabeleri mevcuttu). Ayrıca Güney Araplarının yerleşik hayat sürmelerine karşılık Kuzeyliler göçebe olarak yaşamlarını sürdürüyorlardı. Bu iki grup tarih boyunca daha çok iktisadî sebeplerle karşılıklı olarak göç edip kaynaşmışlardır. Anavatanı Yemen olan Güney Araplarına Arab-ı Âribe denmektedir. Arab-ı Müsta'ribe ise menşe itibarıyle Arap olmayıp sonradan Araplaşan kabilelerden meydana gelmektedir. Hz. İbrahim'in, -Allahu Teâlâ'nın isteği üzerine- annesi Hacer'le Mekke civarında bıraktığı oğlu İsmail, burada Yemen'den gelen Kahtani asıllı Cürhümlüler arasında büyümüş, Arapça öğrenmiş, Medâd b. Beşir'in kızı Seyyide ve Ra'le bint Amr ile evlenerek on iki çocuk sahibi olmuştu. Onun soyu, Arapçayı sonradan öğrenip Cürhümlülerle karıştığı için Arab-ı Müsta'ribe (Araplaşan Araplar) diye anılmıştır.

Filistin'de yaşayan Hz. İbrahim'in ilk oğlu İsmail'den sonra İshak adında bir oğlu daha dünyaya gelir. İshak'ın annesi Sare'dir. İshak Peygamber Yahudilerin İbrahim'den sonra ikinci atasıdır. Kur'an-ı Kerim'e göre bir çok peygamberin atası olan İshak (as) Yahudi ve Hıristiyan değildi. ( Bakara, 133-136-140; Yusuf, 6-38; En'am, 84)

Yine Kur'an-ı Kerim'e göre kendi zürriyetinden Allah'a itaat eden bir ümmet çıkarmasını, onlara peygamber göndermesini niyaz eden (Bakara, 126-129; İbrahim 35-40) Hz. İbrahim ile oğlu İsmail'in dualarında yer alan bu peygamber onların soyundan gelen Hz. Muhammed (sav)'dir. Nitekim İsmail'in neslinden daha başka peygamber de gelmemiştir. "Ben, babam İbrahim'in duası, kardeşim İsa'nın müjdesi ve annemin rüyasıyım" (Müsned, IV, 127, 128) hadisi de buna işaret etmektedir.

Bütün bu açıklamalardan sonra Hz. Peygamberin soyunun, Hz. İbrahim'de diğer peygamberlerden bazılarıyla birleştiği söylenebilirse de bu bilgiye dayanarak Onun Yahudi soyundan geldiği söylenemez.

Daha geniş bilgi için bkz. DİA Arap, Muhammed, İbrahim, İshak, İsmail maddeleri;

M. Asım Köksal, Peygamberler Tarihi.
avatar
lübabe

Mesaj Sayısı : 210
Kayıt tarihi : 19/07/09

Kullanıcı profilini gör

Sayfa başına dön Aşağa gitmek

Geri: Peygamberimizin Soyu

Mesaj tarafından selam Bir Cuma Tem. 24, 2009 8:29 pm

Herşeyde olduğu gibi bizi müslümanlıktan uzaklaştırıp , kendilerine benzetmek için dış güçlerin oynadıkları oyunlardan sadece bir tanesi bu.Bizim geçmişimizi ve tarihimizi yavaş yavaş unutturup milli benliğimizden uzaklaşmamızı isteyen mihrâklara karşı bu tür basit oyunlara gelmeyelim..Alemlere rahmet olarak gönderilen Peygamber(S.a.v.) Efendimizin soyunu da ırkını da herşeyini bizim bilmediğimiz, bilemeyeceğimiz binlerce ayrıntıyıda Kulu ve elçisi olduğu ALLAh (c.c.) herkesten daha iyi bilir.Düşmeyelim böyle basit oyunlara..

selam

Mesaj Sayısı : 10
Kayıt tarihi : 22/07/09

Kullanıcı profilini gör

Sayfa başına dön Aşağa gitmek

Sayfa başına dön

- Similar topics

 
Bu forumun müsaadesi var:
Bu forumdaki mesajlara cevap veremezsiniz